Bardzo lubimy:

Dzisiaj jest 28 mar 2024, 11:16 | UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES - poznaj szczegóły


Układ hamulcowy

  • Autor
  • Wiadomość
Offline

MarcinK

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 17 wrz 2019, 13:20
  • Lokalizacja: Bolesławiec
  • Silnik: D4F 16V (75KM)
  • Rocznik: 2001

Układ hamulcowy

Post18 wrz 2019, 12:38

Pewnego dnia, na kanale, jak robiłem inspekcję podwozia, zobaczyłem, że sztywny przewód hamulcowy na odcinku mocowania na tylnej belce jest punktowo skorodowany w miejscu mocowań plastykowymi klipsami.
Akurat jeden z kolegów mnie odwiedził, rozmawiamy, pokazuję mu tę punktową korozję, a on mówi do mnie: eee... ja bym zostawił, to korozja powierzchniowa. Ale nie dawało mi to spokoju, bo uważałem inaczej, i miałem rację...
Normalnie, jak zdrowe przewody sztywne jak się je zegnie, porusza się nimi, nawet pod ostrym kątem, to nie ma mowy, żeby pękły. Zruszyłem ten przewód, że niby skorodowany powierzchniowo i się przeraziłem... Przewód pękł jak paluszki solone, a odchyliłem przewód tylko 1cm...
Nie chciałem wymieniać tylko odcinków przewodów skorodowanych, aby szybko, aby tanio, bo wydało mi się to bez sensu, dlatego, że zauważyłem, że w żabach przewody sztywne są w takim zielonym oplocie gumowanym i w wielu miejscach, i
w widocznych, i w niewidocznych szlag je trafia, szczególnie na tylnej belce i w komorze silnika. Punktowa korozja w miejscach zgięć przewodów sztywnych jest cholernie niebezpieczna, jak się okazało, jedno ostre, nagłe hamowanie i...

Odwiedziłem kilku mechaników, wszyscy zawaleni pracą na kilka tygodni do przodu.
Nawet, jak się znaleźli tacy, którzy mieli czas, to nie chcieli się podjąć, bo mówili, że: Panie... ogrom pracy, przerąbany dostęp do pompy ABS, itd. Więc zapytałem, a jeśli by się Panowie podjęli, teoretycznie, to ile + - ? O Panie, wie Pan, ile się trzeba narobić przy układzie hamulcowym? 2500zł usłyszałem, inni mówili, że około 2200zł. Oczywiście sama robocizna.
Niestety, ale takie są ceny za taką usługę i to wcale nie jest zdzieranie, tylko trzeba się nazapier...

Postanowiłem, że chcę mieć zrobiony, cały, nowy, kompletny układ hamulcowy w swojej żabie, ale nie przez mechanika, który mi to z łaską zrobi i będę musiał czekać kij wie ile. Więc zacząłem szukać mechanika, pasjonata, który lubi to, co robi, itd. Kolega mi polecił swojego kolegę, który specjalizuje się w żabach pierwszej generacji.

Lista rzeczy, które zrobił:

nowe odpowietrzniki
nowe przewody elastyczne
nowe przewody sztywne miedziane z polskim atestem, nie chińczyk
nowe łączniki na przewodach sztywnych
nowe łączniki na przewodach elastycznych
nowe łączniki na pompie ABS
regeneracja zacisków hamulcowych, całość wyczyszczona do zera z rdzy
nowe tłoczki hamulcowe, nowe uszczelniacze, nowe gumki
regeneracja jarzm hamulcowych, całość wyczyszczona do zera z rdzy
regeneracja prowadnic jarzma, czyszczenie, nowy smar silikonowy, nowe gumki
zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego wyczyszczony, jak nowy
Z tyłu są bębny hamulcowe, były w bardzo dobrym stanie, więc nie były ruszane.

Stary płyn hamulcowy był brudny, jak przepalony olej po frytkach.
Układ zalany nowym płynem K2 DOT4. Wg specyfikacji jest DOT3, ale po konsultacji w hurtowniach motoryzacyjnych każdy mówił, że DOT4 ma lepsze parametry na pracę w układzie.

Przed usługą pedał hamulca chodził twardo, siłą hamowania słaba, nijaka, pomimo, że klocki i tarcze są nowe.
Po usłudze układ hamulcowy pracuje jak nowy, hamulce jak żyletki, dosłownie.
Wystarczy delikatnie nacisnąć palcem u nogi w pedał, hamuje niesamowicie.

Całość mnie kosztowała 1700zł, sama robocizna, ale warto było, mam spokój na lata, bo przewodów miedzianych żadna korozja już nie ruszy. Robisz coś raz a porządnie i zapominasz na lata. Tym bardziej, że auta zmienić nie chcę.
A kupować nowe w sensie inne i też od zera w niego ładować to bez sensu.

Jeśli ktoś chce, to mogę dać namiar, wszystko zrobił z dokładnością dentystyczną, byłem w szoku.
Offline

Beemka

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 26 sie 2018, 21:46
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Silnik: D4F 16V (75KM)
  • Rocznik: 2009

Re: Układ hamulcowy

Post19 wrz 2019, 7:14

MarcinK pisze:.

Całość mnie kosztowała 1700zł, sama robocizna, .


Z całym szacunkiem ale jak za to ten pasjonat skasował Ci 1700zł bez materiałów to skroił Cię okropnie. Cena z kosmosu.
Offline

MarcinK

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 17 wrz 2019, 13:20
  • Lokalizacja: Bolesławiec
  • Silnik: D4F 16V (75KM)
  • Rocznik: 2001

Re: Układ hamulcowy

Post20 wrz 2019, 15:24

Mechanicy chcieli za całość 2500zł, po prostu bardzo dużo pracy jest przy tym. A wg Pana/Pani, jaka jest kwota za taką, kompletną usługę? Same materiały to około 300zł. Zależało mi na dokładności i rzetelności i dostałem ją z nawiązką, bo całość na prawdę została wykonana dokładnie i porządnie, bez ściemy, jak to jest u innych mechaników, którzy tylko wymieniają, aby szybko, kasa i następny. Chętnie wysłucham uwag i sugestii. Z drugiej strony jakość i dokładność kosztuje, nie oszukujmy się. Jak by powiedział, że będzie to kosztowało 500zł to na pewno auta bym mu nie oddał do zrobienia.
Offline

Beemka

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 26 sie 2018, 21:46
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Silnik: D4F 16V (75KM)
  • Rocznik: 2009

Re: Układ hamulcowy

Post20 wrz 2019, 21:36

Ja staram się samemu dłubać przy swoich pojazdach i powiem Ci jedno. Skroił Cię na kasę ten mechanik. Ja dwa lata temu odbudowywałem układ hamulcowy u Clio II. Przednie tarcze + klocki, przewody elastyczne, przewody miedziane wszystkie. Przednie zaciski wymiana uszczelnień, tylne szczęki w bębnach i cylinderki (zostały bębny) nie kosztowało to więcej z robocizną niż 1000zł z czego same tarcze i klocki 350.

To nie jest żadna filozofia wymienić i wcale nie ma z tym dużo roboty. Mechanik wyciąga przewody stare i ze szpuli robi na wymiar nowe, wrzucenie tego od komory silnika do poszczególnych kół to zabawa w ułożenie i zakucie przewodów. Owszem jest z tym trochę zabawy ale bez przesady. Wiele razy w starych autach mechanik wymieniał mi poszczególne odcinki na miedź bo nie dało się np zacisku odkręcić bez zerwania przewodu i nie kasowali za to takich kroci. ( demontaż np piasty koła, półosi itd... gdzie widzieli że się sypią to wymieniali)

Są o wiele gorsze naprawy. Dla mnie jedynym wyjaśnieniem tak dużej ceny za tą usługę jest tylko to że po prostu wiedział doskonale że w starych samochodzie będzie się z tym bawić dłużej i sobie policzył odpowiednią marżę. Domyślam się że samochód ma już swoje lata.

Tutaj pierwszy wynik z google zobacz same sztywne:

https://www.autofanatycy.pl/przewody-ha ... -p-46.html

dodaj do tego resztę i sobie policz. Te są już gotowe więc pewnie o 30-40% droższe niż sobie policzy mechanik ciągnąć z metra.
Offline

ucando

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 lip 2017, 14:03
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Silnik: K9k 714 1.5 dCi (85KM)
  • Rocznik: 2001

Re: Układ hamulcowy

Post20 lut 2020, 10:05

Bardzo dużo zapłaciłeś, nie sądziłem nawet że ktokolwiek może podać za wymianę taką cenę. Takie przewody można nawet kupić taniej, np. tutaj: https://www.ucando.pl/k/przewody-hamulcowe/U0206 a wymiana nie jest trudna. Jeśli zapłaciłeś 1700 za samą robotę to nie wiem skąd taka cena ;)

Wróć do Sklepy i serwisy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron